جزئیات خبر


نونمایی 9504 تخته فرش حرم مطهر رضوی در سال گذشته

نونمایی 9504 تخته فرش حرم مطهر رضوی در سال گذشته
1397/1/28

مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی از نونمایی بیش از 9 هزار و 500 تخته فرش دستباف و ماشینی حرم مطهر رضوی در سال گذشته خبر داد.
غلامرضا باغشنی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: طی سال 1396، مساحت بیش از 59 هزار و 850 متر مربع از فرش‌های حرم مطهر نونما شده است.
وی ادامه داد: از این میان، تعداد 9 هزار و 301 تخته به مساحت 56 هزار و 651 متر مربع فرش ماشینی و تعداد 203 تخته به مساحت 3 هزار و 205 مترمربع فرش دستباف هستند.
باغشنی اضافه کرد: بیشتر فرش‌های ماشینی در صحن‌های مقدس اماکن متبرکه مصرف می‌شود که به ابعاد 3 × 2 است و بقیه فرش‌های ماشینی با ابعاد مختلف و نیز فرش‌های دستباف برای مفروش کردن مکان‌هایی اعم از رواق‌ها، شبستان‌ها، آسایشگاه‌ها و دفاتر اداری در اماکن متبرکه و همچنین سازمان‌ها، مدارس، مجتمع‌های آموزشی و تمامی اداره‌های سطح شهر مشهد و کشور که وابسته به آستان قدس رضوی هستند و نیز مساجد بین راهی شهرستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به جمع‌آوری 10 هزار و 157 تخته فرش از مجموعه حرم مطهر رضوی طی سال گذشته گفت: در سال 1396، تعداد هزار و 85 تخته قالی ماشینی معادل و تعداد 72 تخته فرش دستباف معادل جمع‌آوری شده است.
باغشنی با بیان این که بیشتر فرش‌های تولیدی این شرکت زمینه کرم و لاکی می‌باشد، افزود: این فرش‌ها در تمام ایام سال در فضاهای مسقف حرم مطهر در حال استفاده است.
وی ادامه داد: فرش تولیدی این شرکت، حسب سفارش سازمان مرکزی آستان قدس رضوی با طرح، رنگ و ابعاد مورد نیاز بافته شده و توسط اداره فرش حرم مطهر در فضاهای مورد نیاز مورد استفاده می‌شود.
مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی با تاکید بر این که تنظیف فرش‌های حرم مطهر در اولویت نخست این شرکت قرار دارد، افزود: این امر با استفاده از 100 دستگاه جاروبرقی و همچنین تعداد زیادی جارو به صورت 3 شیفت شبانه‌روزی در حال انجام است. 

 13-97

نظر شما